25.11.2020 г; 02.12.2020 г.
1 ден
ЦЕНА: 45 лв
07.00 Отпътуване от Бургас, Булаир с/у Хим. чистене
09.00 Мадара. Разглеждане на резервата с Мадарския конник. Мадара е култов център през ранното и късното българско Средновековие. Тук могат да се видят светилища, езическо капище, християнски черкви, параклиси. През ХІV век в скалите на платото е създаден скален манастир с над 150 килии. Уникалният скален релеф на Мадарския конник от 8 век е без аналог в Европа, той е образец на старобългарското изкуство и символизира мощта и величието на българската държава. Надписите около него, изписани на гръцки език, разкриват моменти от управлението на трима български ханове – Тервел, Крумесис и Омуртаг. Мадарският конник е обявен от Юнеско за паметник със световно значение.
Пристигане в Плиска. Разглеждане на Първата българска столица, където България прави първите си крачки към държавността. В продължение на два века от основаването на българската държава /681г. – 893г./, градът е главното политическо, военно, културно и икономическо средище. Останките от мащабното строителство на средновековния град, обкръжен със земен ров и вал, се разпростират на площ от около 23 кв. км. Интересни обекти в града са цитадела с мощни отбранителни стени, голям дворец, малък дворец и базилика, строена с каменни блокове.
Посещение на „Двора на кирилицата“ където са наредени всички букви от българската азбука, направени в Армения от най-добрия арменски каменоделец. Всяка буква тежки между 400-500 кг. Майсторът ги монтира лично. В Двора на кирилицата в Плиска могат да се видят восъчните фигури на Климент, Наум и Ангеларий, които преработват глаголицата в кирилица. На втория етаж са фигурите на всички владетели на България, царували в Първата българска столица. В Алеята на писателите стоят паметници-бюстове на творци, писали на кирилица.
Отпътуване за град Шумен. Посещение на Паметника „Създатели на българската държава“ – архитектурен комплекс, посветен на 1300-годишнината от създаването на българската държава. Разположен е в най-високата част на Дунавската равнина – Шуменското плато, на 500 м надморска височина. Паметникът е с дължина от 140 м и височина 70 м.
Велики Преслав. Посещение на Втората българска столица /893г. – 971г./. Мястото, което хан Омуртаг избира за своя резиденция, а Цар Симеон Велики премества столицата на Първото българско царство и го превръща в един от най-красивите градове в цяла Югоизточна Европа.Свободно време за разходка. Разглеждане на средновековния град включва Големия дворец, тронната зала, крепостните стени, кръглата
църква;
Около18.00 Отпътуване назад
Цената включва:
* Транспорт с лицензирани транспортни средства.
* Водач от фирмата организатор
Цената не включва:
* Входни такси с посещаваните обекти
* Разходи от личен характер
Входни такси:
* Национален историко-археологически резерват „Мадара”:Възр: 5 лв, Учащи: 3 лв
* Национален историко-археологически резерват „Плиска“: Възр: 5 лв, Учащи: 2 лв
* Двор на Кирилицата с всички 4 експозиции – двор на буквите, двор с бюстовете на писатели и поети, творили на кирилица, зала с восъчни фигури на българските ханове, картинна галерия: Вход – 8 лв; ученици и пенсионери – 4 лв; деца до 7 години – безплатно
* Шумен – Паметник на Създателите на българската държава: Възр. 3 лв; учащи – 2 лв.
* Археологически Музей „Велики Преслав“: Възр. 6 лв; учащи – 2 лв; пенсионери 3 лв